Nocpix MATE S60R Thermal Clip-on Attachment
- Thermal Resolution: 640X512
- Thermal Lens: 60mm
- Pixel Interval: 12µm
- NETD: < 15mK
- Thermal FOV: 14.7x11.7°
Kon nie bakkie beskikbaarheid laai nie
Detection Range
Key Features & Highlights
Product Overview
Free Shipping
Full Transit Insurance. Your investment is protected.
5 Star Google Rating
Experience the Cape Thermal Difference.
24/7 Support
Talk to us anytime via Whatsapp or phone.
Authorized Partner
Official brand partner for all top brands.
Technical Specifications
While we strive for absolute accuracy, manufacturer specifications and hardware configurations are subject to change without prior notice. For mission-critical applications, we recommend consulting our team to verify current technical data.
Thermal Specifications
| Sensor Type | Vox Uncooled |
| Thermal Resolution | 640X512 |
| Pixel Pitch | 12 µm |
| NETD | < 15 mK |
| Thermal Lens | 60 mm |
| Focal Ratio (Aperture) | F1.0 |
| Field of View | 14.7x11.7 |
| Focus Mode | Lens Focus Knob |
| Frame Rate | 60 Hz |
| Detection Range (1.7m Subject) | 3100 m |
Precision, Optics & Lasers
| LRF Safety Class | Class 1 |
| LRF Max Range | 1200 m |
| Projectile Mass Input | True |
| Spindrift Calculation | Yes |
| Freeze Calibration | Yes |
| Shock Resistance | 7000 |
System & Display
| Display Info | AMOLED 1920×1200 |
| Screen Brightness | Yes |
| Screen Contrast | Yes |
| Color Palettes | White Hot, Black Hot, Red Hot, Viridian, Crimson, Violet |
| Image Enhancement | AI-Powered Clarity, Ultra Clear Mode |
| Display Functions | Battery Status, WIFI, Palette, Clock |
| Defective Pixel Correction | Yes |
| Storage Capacity | 64 |
| Media Capacity | 64 |
| Media Format | JPEG, MP4 |
| Recording Capabilities | Video Recording, Image Capture |
| Shock-Activated Recording | Yes |
| Built-In Microphone | Yes |
| Battery Type | 18650 battery |
| Battery Life | 4 |
| Power Supply | 5V (Type C) |
| Battery Indicator HUD | Yes |
| Polarity Protection | Yes |
| Overvoltage Protection | Yes |
Connectivity & Software
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Supported OS | iOS, Android |
| Multilingual Support | Yes |
| Android App | Download App |
| iOS App | Download App |
Physical & Environmental
| Protection Level (IP Rating) | IP67 |
| Storage Temperature | -20 ~ +50 |
| Vibration Resistance | 7000 |
| Dimensions & Weight | 140x96x78mm; 560g |
| Safety Certifications | CE / FCC / RoHS |
| EMC Certifications | Class A |
What's in the Box
| Box Contents | MATE Series Thermal Imaging Attachment Remote Control Accessories MAGIC ZOOM * 3x18650 battery * Battery charger Type-C cable Heated target for zeroing * 10 Lens cloth Quick start guide Portable bag |

