STRIDE ST6 Lite Helmet Mounted Thermal Imaging Monocular
- Thermal Resolution: 640x512
- Thermal Lens: 25mm
- Pixel Interval: 12µm
- NETD: < 20mK
- Thermal FOV: 17.5 × 13.1°
Kon nie bakkie beskikbaarheid laai nie
Detection Range
Key Features & Highlights
Product Overview
Free Shipping
Full Transit Insurance. Your investment is protected.
5 Star Google Rating
Experience the Cape Thermal Difference.
24/7 Support
Talk to us anytime via Whatsapp or phone.
Authorized Partner
Official brand partner for all top brands.
Technical Specifications
While we strive for absolute accuracy, manufacturer specifications and hardware configurations are subject to change without prior notice. For mission-critical applications, we recommend consulting our team to verify current technical data.
Thermal Specifications
| Sensor Type | VOx Uncooled |
| Thermal Resolution | 640x512 |
| Pixel Pitch | 12 µm |
| NETD | < 20 mK |
| Thermal Lens | 25 mm |
| Focal Ratio (Aperture) | F1.0 |
| Field of View | 17.5° × 13.1 |
| Magnification | 1x-6x |
| Focus Mode | Manual Focus |
| Frame Rate | 50 Hz |
| Detection Range (1.7m Subject) | 1300 m |
System & Display
| Display Info | OLED 1024 × 768 |
| Screen Brightness | Yes |
| Screen Contrast | Yes |
| Digital Zoom | 6x |
| Color Palettes | White Hot, Black Hot, Red Hot, Red Monochrome, Green Monochrome, Color |
| Image Modes | Weather mode (Sun / Rain) |
| Eye Relief | 20 |
| Diopter Range | -5D to +5D |
| Display Functions | Digital zoom, Weather mode, EIS Status, Auto image correction status, Wi-Fi status, Clock |
| Defective Pixel Correction | Yes |
| Electronic Stabilization | Yes |
| Storage Capacity | 32 |
| Media Capacity | 32 |
| Media Format | .JPEG, .MP4 |
| Recording Capabilities | Video Recording, Image Capture |
| Battery Type | 18650 (70 mm length) |
| Battery Life | 4 |
| Power Supply | 5 V (Type-C USB) |
| Battery Indicator HUD | Yes |
| Polarity Protection | Yes |
| Overvoltage Protection | Yes |
Connectivity & Software
| Wi-Fi Hotspot | Supported |
| Supported OS | iOS, Android |
| Multilingual Support | Yes |
| Android App | Download App |
| iOS App | Download App |
Physical & Environmental
| Protection Level (IP Rating) | IP67 |
| Operating Temperature | -20 ℃ to +50 ℃ |
| Storage Temperature | -20 ℃ to +50 ℃ |
| Dimensions & Weight | 129 × 71 × 47 mm; 205g |
| Tripod Mounting | 1/4 inch screw hole and M5 screw hole |
| EMC Certifications | CE, RoHS |
What's in the Box
| Box Contents | STRIDE Series Thermal Imaging Monocular Battery Charger USB Type C Cable 18650 Battery × 1 Lens Cloth, Adapter Kit × 2 |

