Pulsar Axion 2 XG35 Thermal Imaging Monocular
- Thermal Resolution: 640x480
- Thermal Lens: 35mm
- Pixel Interval: 12µm
- NETD: < <20mK
- Thermal FOV: 12.5 x 7.8 (21.9m x 13.7m @100)°
Couldn't load pickup availability
Detection Range
Key Features & Highlights
Product Overview
Pulsar Axion 2 XG35 BoasTS a large thermal resolution paired with a ultra-sensitive thermal detector, the Pulsar Axion 2 XG35 handheld thermal monocular offers everything you've come to expect from the Axion 2 range and more. This handheld thermal monocular has been designed for regular use in difficult environments.
The high-quality reinforced magnesium alloy housing protects the internal thermal imaging components from shocks, drops, moisture, heat, and cold. The magnesium alloy housing also helps minimize image noise by dissipating the heat from the internal electronics of the handheld thermal imager.
Â
Free Shipping
Full Transit Insurance. Your investment is protected.
5 Star Google Rating
Experience the Cape Thermal Difference.
24/7 Support
Talk to us anytime via Whatsapp or phone.
Authorized Partner
Official brand partner for all top brands.
Technical Specifications
While we strive for absolute accuracy, manufacturer specifications and hardware configurations are subject to change without prior notice. For mission-critical applications, we recommend consulting our team to verify current technical data.
Thermal Specifications
| Sensor Type | VOx Uncooled Microbolometer |
| Thermal Resolution | 640x480 |
| Pixel Pitch | 12 µm |
| NETD | < <20 mK |
| Thermal Lens | 35 mm |
| Focal Ratio (Aperture) | F1.0 |
| Field of View | 12.5° x 7.8° (21.9m x 13.7m @100) |
| Frame Rate | 50 Hz |
| Detection Range (1.7m Subject) | 1750 m |
System & Display
| Screen Brightness | Yes |
| Screen Contrast | Yes |
| Color Palettes | White Hot, Black Hot, Green, Red Hot, Red Monochrome, Rainbow, Ultramarine, Violet, Sepia |
| Defective Pixel Correction | Yes |
| Media Format | .JPEG, .MP4 |
| Recording Capabilities | Image Capture, Video Recording, Audio Recording |
| Built-In Microphone | Yes |
| Battery Indicator HUD | Yes |
Connectivity & Software
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| USB Connectivity | Type-C |
| Android App | Download App |
| iOS App | Download App |
Physical & Environmental
| Protection Level (IP Rating) | IPX7 |
| Operating Temperature | -25°C to +50°C |
What's in the Box
| Box Contents | Pulsar Axion 2 XG35 Thermal Imager APS 3 rechargeable battery Power Adapter USB Type-C cable with USB Type-A adapter Carrying case Hand strap Quick User Manual Lens-cleaning cloth Warranty sheet |

