Pulsar Thermion 2 LRF XL50 - Thermal Imaging Scope
- Thermal Resolution: 1024X768
- Thermal Lens: 50mm
- Pixel Interval: 12µm
- NETD: < 20mK
- Thermal FOV: 14 x 10.5 (24.6m х 18.5m @1000°
Detection Range
Key Features & Highlights
Product Overview
Pulsar Thermion 2 LRF XL50 - HD Thermal Riflescope with Integrated Rangefinder
Introducing the Pulsar Thermion 2 LRF XL50, a groundbreaking thermal riflescope that sets a new standard for image clarity and detail.
Free Shipping
Full Transit Insurance. Your investment is protected.
5 Star Google Rating
Experience the Cape Thermal Difference.
24/7 Support
Talk to us anytime via Whatsapp or phone.
Authorized Partner
Official brand partner for all top brands.
Technical Specifications
While we strive for absolute accuracy, manufacturer specifications and hardware configurations are subject to change without prior notice. For mission-critical applications, we recommend consulting our team to verify current technical data.
Thermal Specifications
| Sensor Type | VOx Uncooled Microbolometer |
| Thermal Resolution | 1024X768 |
| Pixel Pitch | 12 µm |
| NETD | < 20 mK |
| Thermal Lens | 50 mm |
| Focal Ratio (Aperture) | F1.0 |
| Field of View | 14° x 10.5° (24.6m х 18.5m @1000 |
| Magnification | 1.75 – 14x |
| Frame Rate | 50 Hz |
| Detection Range (1.7m Subject) | 2300 m |
System & Display
| Screen Brightness | Yes |
| Screen Contrast | Yes |
| Digital Zoom | 8x |
| Color Palettes | White Hot, Black Hot, Green, Red Hot, Red Monochrome, Rainbow, Ultramarine, Violet, Sepia |
| Defective Pixel Correction | Yes |
| Storage Capacity | 64 |
| Media Format | .JPEG, .MP4 |
| Recording Capabilities | Image Capture, Video Recording, Audio Recording |
| Built-In Microphone | Yes |
| Battery Life | 7 |
| Battery Indicator HUD | Yes |
Connectivity & Software
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| USB Connectivity | Type-C |
| Android App | Download App |
| iOS App | Download App |
Physical & Environmental
| Protection Level (IP Rating) | IPX7 |
| Operating Temperature | -25°C to +50°C |
| Dimensions & Weight | 243x72x62mm; <680g |
What's in the Box
| Box Contents | Pulsar Telos 2 LRF XL50 thermal imager LPS7i battery pack with protective cover Spare battery compartment cover Power adapter USB Type-C cable with USB Type-A adapter Case Hand strap Quick start guide Lens cloth Warranty card |

