Pulsar Thermion2 XQ50 PRO Thermal Scope
- Thermal Resolution: 640x480
- Thermal Lens: 50mm
- Pixel Interval: 17µm
- NETD: < 18mK
- Thermal FOV: 7.5 (13.1m @100)°
Detection Range
Key Features & Highlights
Product Overview
The Pulsar Thermion 2 LRF XQ50 Pro Thermal scope revolutionizes hunting with its classic design and integrated laser rangefinder. The compact rangefinder seamlessly blends into the riflescope's sleek profile, accurately measuring distances up to 800 meters for precise shot placement.
The High Definition Thermal Sensor delivers sharp, richly contrasted thermal imaging, allowing for clear identification of animals and their surroundings. Even in challenging weather conditions, the NETD <25mK sensor ensures perfect detail recognition.
Free Shipping
Full Transit Insurance. Your investment is protected.
5 Star Google Rating
Experience the Cape Thermal Difference.
24/7 Support
Talk to us anytime via Whatsapp or phone.
Authorized Partner
Official brand partner for all top brands.
Technical Specifications
While we strive for absolute accuracy, manufacturer specifications and hardware configurations are subject to change without prior notice. For mission-critical applications, we recommend consulting our team to verify current technical data.
Thermal Specifications
| Sensor Type | VOx Uncooled Microbolometer |
| Thermal Resolution | 640x480 |
| Pixel Pitch | 17 µm |
| NETD | < 18 mK |
| Thermal Lens | 50 mm |
| Focal Ratio (Aperture) | F1.0 |
| Field of View | 7.5° (13.1m @100) |
| Magnification | 3 – 12x |
| Frame Rate | 50 Hz |
| Detection Range (1.7m Subject) | 2300 m |
System & Display
| Screen Brightness | Yes |
| Screen Contrast | Yes |
| Digital Zoom | 4x |
| Color Palettes | White Hot, Black Hot, Green, Red Hot, Red Monochrome, Rainbow, Ultramarine, Violet, Sepia |
| Defective Pixel Correction | Yes |
| Storage Capacity | 64 |
| Media Format | .JPEG, .MP4 |
| Recording Capabilities | Image Capture, Video Recording, Audio Recording |
| Built-In Microphone | Yes |
| Battery Indicator HUD | Yes |
Connectivity & Software
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| USB Connectivity | Type-C |
| Android App | Download App |
| iOS App | Download App |
Physical & Environmental
| Protection Level (IP Rating) | IPX7 |
| Operating Temperature | -25°C to +50°C |
| Dimensions & Weight | 420x78,5x94,5mm; <1050g |

